صفحه اصلی > قوانین و مقررات > قوانین مربوط معافيت های هزينه های انشعاب و گازبهاء 

قوانین مربوط معافيت های هزينه های انشعاب و گازبهاء

بند 2 بخش ؛چ؛ ماده 80 قانون برنامه 5 ساله ششم توسعه:

افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی و خیرین مسکن‌ ساز برای هرکدام از افراد تحت‌ پوشش نهادها و سازمان‌های حمایتی از پرداخت هزینه‌های صدور پروانه ساختمانی، عوارض شهرداری و دهیاری و هزینه‌های انشعاب آب، فاضلاب، برق و گاز برای واحدهای مسکونی اختصاص یافته به آنان براساس الگوی مصرف، فقط برای یک بار معافند.

  • مشمولين بند فوق الذكر با ارائه معرفي نامه از كميته امداد و اداره بهزيستي شهرستان (ارائه معرفي نامه شامل افرادی که تحت پوشش سازمان های حمایتی از جمله خیرین مسکن‌ ساز هستند هم می گردد) مي توانند براي يك بار و براي يك واحد مسكوني، تا ظرفيت كنتور 6 متري از معافيت بند مذكور استفاده نمايند.

 


 

 

تبصره بند الف  ماده 95 قانون برنامه 5 ساله ششم توسعه:

ماده ٩5- به‌ منظور توسعه فضاهای مذهبی فرهنگی و بهره‌گیری بهینه از اماکن مذهبی و تثبیت جایگاه مسجد به‌عنوان اصلی‌ترین پایگاه عبادی، تربیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، اقدامات زیر انجام می‌شود:

الف- وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و شهرداری‌ها موظفند در طراحی واجرای طرحهای جامع تفصیلی شهری و هادی روستایی وشهرکها وشهرهای جدیدالاحداث، اراضی مناسب برای احداث مساجد وخانه عالم در جوار مساجد جهت استفاده امام جماعت همان مسجد پیش‌بینی کنند و پس از آماده‌سازی بدون دریافت هزینه و با حفظ مالکیت عمومی در اختیار متقاضیان احداث مساجد قرار دهند.

  • مشمولين بند فوق الذكر با ارائه معرفي نامه از ادارات كل اوقاف و امور خيريه، فرهنگ و ارشاد اسلامي يا تبليغات اسلامي و حوزه هاي علميه استان مي توانند براي يك بار تا سقف ظرفيت كنتور 100 متري از معافيت بند مذكور استفاده نمايند.

تبصره- مساجد، مصلی‌ها، اماکن صرفاً مذهبی اقلیت‌های دینی مصرح در قانون اساسی و حوزه‌های علمیه شامل مراکز آموزشی، پژوهشی و اداری از پرداخت هزینه‌های حق انشعاب آب، برق، گاز و فاضلاب و عوارض ساخت و ساز فقط برای فضای اصلی معاف می‌باشند.


 


 

قانون چگونگی تامین عوارض شهرداری و هزینه انشعاب های مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی احداث شده توسط خیران  (ابلاغی 19/10/91 )

ماده واحده – دولت می تواند از ابتدای سال ۱۳۹۲ عوارض شهرداری ها و تمام هزینه های مربوط به حق انشعاب آب، برق، گاز و فاضلاب کلیه مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش که حداقل سی درصد(۳۰%) هزینه ساخت آن با تایید سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور یا ادارات کل نوسازی مدارس استانها و مجامع خیران مدرسه ساز توسط خیران مدرسه ساز تامین می شود را در ردیف خاصی که به همین منظور در لوایح بودجه سالانه به ردیفهای هزینه ای وزارت آموزش و پرورش اضافه می شود، پیش بینی کند.

  • مشمولين بند فوق الذكر با ارائه معرفي نامه از ادارات كل نوسازي مدارس مي توانند تا ظرفيت كنتور 100 متري و طبق ضوابط تعيين ظرفيت كنتور از معافيت بند مذكور استفاده نمايند.

تبصره– وزارتخانه های «نیرو» و «نفت» موظفند؛ انشعاب های مربوط را متناسب با شرایط اقلیمی هر منطقه در مدارس مناطق مذکور برقرار کنند.

  


 


 

بند هـ  ماده 175 قانون برنامه پنجساله سوم توسعه

مشمولين بند فوق الذكر با ارائه تائيديه  از بالاترين رده مقاومت بسيج استان ميتوانند تا ظرفيت كنتور 100 متري و طبق ضوابط تعيين ظرفيت كنتور و براي ساختمانهاي جديدالاحداث و تحت مالكيت رده مقاومت بسيج از معافيت بند مذكور استفاده نمايند. ساختمانهاي قديمي و يا استيجاري مشمول اين بند نميگردند.

ﻫـ - ﺩﺭ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﭘﻨﺞ ﺳﺎﻟﻪ ﺳﻮﻡ ﺭﺩﻩ ﻫﺎﻱ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﺑﺴﻴﺞ ﻭ ﮐﺎﻧﻮﻧﻬﺎﻱ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ ﻭﺭﺯﺷﻲ ﺑﺴﻴﺞ ﺩﺭ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻧﻬﺎﻱ ﺟﺪﻳﺪ ﺍﻻﺣﺪﺍﺙ ﺍﺯ ﭘﺮﺩﺍﺧﺖ ﺣﻖ ﺍﻧﺸﻌﺎﺏ ﺁﺏ ﻕ، ﮔﺎﺯ ﻭ ﻳﮏ ﺧﻂ ﺗﻠﻔﻦ ﻣﻮﺭﺩﻧﻴﺎﺯ ﻣﻌﺎﻑ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﻨﺪ. 


 

تبصره های ذیل مواد 3 و 6 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران

جانبازان با درصد جانبـازی بیست و پنج درصد (٢٥%) و بالاتر، آزادگان و هر یک از اعضای خانواده معظم شهدا، اسرا و مفقودالاثرها (شامل همسر، فرزندان و والدین) معرفی‌شده از طرف بنیاد شهید و امور ایثارگران که فاقد مسکن یا دارای مسکن نامناسب می‌باشند به ‌استناد تبصره‌های (1) و (2) ماده (3) و تبصره ذیل ماده (6) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران از پرداخت هزینه برقراری انشعاب برای یک بار و یک واحد مسکونی معاف هستند.

در خصوص جانبازان و آزادگان متوفای مشمول این بند که قبل از فوت از معافیت مذکور استفاده نکرده‌اند، این معافیت به همسران آنان که مسئولیت حضانت فرزندان جانباز و آزاده را عهده‌دار می‌باشند و یا به قیم قانونی به نام فرزندان آنان اعطا می‌گردد. ضمناً در خصوص جانبازان و آزادگان متاهل متوفی که دارای فرزند نباشند، معافیت مذکور به همسر آنان ارائه می‌گردد. فرزندان جانبازان هفتاد درصد (70%) و بالاتر فاقد مسکن در صورتی که قبلاً از زمین یا مسکن دولتی استفاده نکرده باشند، از این معافیت برخوردار می‌باشند.

  • مشمولين بند فوق الذكر با ارائه تائيديه  اداره بنياد شهيد و امور ايثارگران شهرستان  ميتوانند براي يك بار و يك واحد مسكوني تا ظرفيت كنتور 6 متر مكعب و طبق ضوابط تعيين ظرفيت كنتور از معافيت بند مذكور استفاده نمايند. (با عنايت به ماده 7 آئين نامه اجرائي ماده 13 قانون تسهيلات استخدامي و اجتماعي جانبازان براي جانبازان بالاي 25% معافيت مذكور تا حد كنتور 10 متري ميباشد) 


 

 معافیت های گازبها :

براساس بند «ی» تبصره (6) ماده واحده قانون بودجه سال 1397 کل کشور، کلیه مدارس وزارت آموزش و پرورش با رعايت الگوی مصرف ازپرداخت هزینه‌ گاز  مصرفی معاف می‌باشند.

فضاهای اصلـی مساجد، حسینیه‌ها، مؤسسات قرآنـی، دارالقرآن‌ها، حوزه‌های علمیه، گلزارهای شهدا، امامزاده‌ها، خانه‌های عالم روستاها و اماکن مذهبی اقلیت‌های دینی مصرح در قانون اساسی، به استناد ماده (13) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) و همچنین یادمان شهدا در مکان‌هایی که تحت پوشش شهرداری‌ها و سازمان اوقاف و امور خیریه و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیستند، بر اساس تبصره ذیل ماده (۲) مصوبه شماره 120660/ت50572ﻫ مورخ 14/10/93 هیأت وزیران، از پرداخت هزینه‌ گاز مصرفی معاف می‌باشند. بدیهی است مصارف بخش‌های جانبی غیرمتعارف از جمله مراکز تجاری مربوطه مشمول معافیت مذکور نمی‌گردند.
فایل های مرتبط: